Yaşam

Twitter, New York Times’ın mavi tikini iptal etti

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times (NYT), Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın 1 Nisan’a kadar ücretli abonelik satın almak için zaten mavi tik gerektiren hesapları açmasının ardından sosyal medya platformundaki mavi tıkını kaybetti.

Değeri 6 milyar doları aşan gazetenin aylık 7 dolara abonelik almayı reddetmesi üzerine mavi tikin kaldırıldığı belirtildi. Yaklaşık 55 milyon takipçisi bulunan New York Times gazetesinin Twitter hesabı böylelikle herhangi bir Twitter hesabından ayırt edilemez hale geldi.

Konuyla ilgili daha önce açıklama yapan NYT temsilcileri, Twitter’ın mavi tik üyeliği için ödeme yapmayacaklarını ve çalışanlarının Twitter Blue abonelik masraflarını karşılamaya yanaşmadıklarını belirtmişti.

Elon Musk, bu kararı sosyal medyada eleştirdi. Misk “NYTimes’ın asıl trajedisi, propagandalarının artık ilginç bile olmamasıdır.”sözlerini kullandı.

Musk, Kasım 2022’de mavi tik aboneliğini getirme kararının askıya alındığını ancak Aralık ayında ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde Twitter Mavi uygulamasının yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.

Twitter Blue aboneleri sadece mavi tik almakla kalmıyor, aynı zamanda gönderilerini daha sonra düzenleyebiliyor, ‘okuyucu modunu’ kullanabiliyor ve 1080 çözünürlükte video paylaşabiliyor.

Musk ayrıca Twitter’daki anketlerde yalnızca mavi tikli kullanıcıların oy kullanabileceğini duyurdu. Bu uygulama 15 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu