Haber

İsrail: Gazze’de Hamas’ın idari binaları ele geçirildi

İsrail Ordusu, Gazze’de Hamas’a ait birçok idari binayı kontrol altına aldığını duyurdu. Ele geçirilen binalar arasında Meclis ve Emniyet binalarının da olduğu belirtildi. İsrail askerlerinin bir mühendislik fakültesinin de kontrolünü ele geçirdiği, söz konusu fakültenin silah üretim ve geliştirme enstitüsü olarak kullanıldığı belirtildi.

Gallant: Militanlar güneye kaçıyor

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Pazartesi günü İsrail televizyonunda yaptığı açıklamada, örgütün Gazze’de kontrolü kaybettiğini kaydetti. Bakan, Hamas militanlarının Filistin topraklarının güneyine kaçmaya başladığını, sivillerin ise örgütün üslerini yağmaladığını söyledi. Bakan buna dair herhangi bir delil sunmazken Hamas konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

İsrail, Avrupa Birliği ve ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alan Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısına tepki olarak abluka altındaki Gazze’ye yoğun bombardıman ve kara operasyonu başlattı. İsrailli yetkililer, Hamas’ın söz konusu saldırısında yaklaşık 1.200 kişinin öldürüldüğünü, yaklaşık 240 kişinin ise örgüt tarafından rehin alındığını belirtiyor.

Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarda Gazze Şeridi’nde 11 binden fazla kişinin öldüğünü; Ölenlerin yüzde 40’ının çocuk olduğunu kaydetti.

AFP/SÖ,BÖ

goreleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu