Ekonomi

Cengiz Holding şirketine yatırım teşviki

Eti Alüminyum AŞ’nin Konya’da doğrudan soğutmalı slab döküm yöntemi ile yapacağı sıcak ve/veya soğuk haddelenmiş alüminyum yassı mamul üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre dünya yatırımı için son tarih 5 yıl olarak belirlendi. Yatırımın öngörülen süre içinde gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilir.

Geçen yıl 1 Aralık’ta başlayan projenin öngörülen sabit yatırım tutarı 3 milyar 10 milyon 545 bin 522 lira olarak belirlendi. Yatırımın öngördüğü ek istihdam 285, öngörülen kalifiye eleman sayısı ise 45 olarak gerçekleşti.

Yatırım süresi sonunda yılda 100 bin ton sıcak ve/veya soğuk haddelenmiş alüminyum yassı ürün üretilmesi planlanıyor.

Yatırım projesi, gümrük vergisi muafiyeti (yatırım süresince kullanılabilecek %100 vergi indirim oranı, %85 yatırıma katkı oranı, %100 yatırıma katkı oranı), KDV muafiyeti, KDV iadesi, vergi indirimi, sigorta primi patron hissesi matrahı (10) (azami miktar sınırı olmaksızın) yıl), kalifiye işçi güçlendirme (maksimum 75 milyon TL), güç kaynağı (işletme geçiş tarihinden itibaren 10 yıla kadar 200 milyon TL’yi geçmemek üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si).

Personel bazında 5 yıl

Nitelikli işçi esası, her bir kalifiye işçi için taban fiyatın aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacaktır.

Enerji takviyesi, Kararda belirtilen oran ve süre sınırını aşmamak kaydıyla, azami takviye fiyatına ulaşılıncaya kadar kısmen faaliyete geçtiğinin veya tamamlama vizesinin Bakanlıkça belirlendiği ayı takip eden aydan itibaren devam eder. yatırım yapılır.

Yatırımın tamamlanmasının ardından firma tamamlama vizesi için Bakanlığa başvuracak.

Kararları Sanayi ve Teknoloji Bakanı verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu